Neišnešiotų naujagimių augimas ir raida

Neišnešiotų naujagimių augimas ir raida

Neišnešioti naujagimiai gimsta mažesnio svorio ir mažiau brandūs nei išnešiotukai. Todėl jų raida sekama ypatingai atidžiai. Sužinokite daugiau apie tai, kaip bus sekamas ir vertinamas ankstukų vystymasis pirmosiomis savaitėmis ir mėnesiais.

 

Neišnešiotukui palikus ligoninės Naujagimių skyrių, kur jis praleido pirmąsias gyvenimo savaites, numatomi dažni apsilankymai kūdikių stebėjimo kabinete pas neonatologą ir kitus specialistus (šie kabinetai veikia Kauno klinikose ir Santaros Vaikų ligoninėje). Svarbiausi klausimai, kuriuos užduos neonatologas (pediatras), bus apie Jūsų kūdikio rutiną, maitinimą, bet kokias sveikatos problemas ir svorio augimą. Nors neišnešiotiems kūdikiams specialiai yra sukurtos augimo lentelės (naudojama ankstukams esant dar ligoninėje), šeimos gydytojų jie dažniau vertinami taikant standartines kūdikių augimo lenteles. Tačiau vietoj chronologinio amžiaus yra vertinamas koreguotas amžius - nustatomas svoris, ūgis ir galvos apimtis. Net naudojant koreguotą amžių, greičiausiai Jūsų kūdikio startinė pozicija bus mažiausioji ūgio ir svorio procentilė. Lentelėje pateikiame vidutinius naujagimių parametrus kiekvieną gestacinę savaitę. Lietuvių kalba pagrindinius parametrus galima rasti skiltyje Ankstukų dydžių lentelė. Tai vidutiniai dydžiai, kiekvienas kūdikis auga labai individualiai, tačiau šie rodmenys padeda specialistams ir tėvams vertinti, ar augimas yra proporcingas.

 

Nors visi be išimties kūdikiai pirmaisiais metais yra stebimi, tačiau ypatingą dėmesį pediatrai skiria neišnešiotų kūdikių vystymosi etapams. Kūdikio fizinis augimas yra vertinamas pagal tam tikrų jo koreguoto amžiaus etapų pasiekimus. Daugiau apie neišnešiotų kūdikių vystymosi etapus - video anglų k. Pavyzdžiui, jei kūdikis gimė dviem mėnesiais anksčiau, tikėtinas laikas, kada jis pradės šypsotis pagal chronologinį amžių, bus nuo trijų su puse iki keturių mėnesių. Pagal koreguotą amžių nuo šešių - aštuonių savaičių, t.y. būtent tiek pat, kiek bus išnešiotukui, kai jis turėtų pradėti sąmoningai šypsotis. 

Rekomendacijos, kaip pagerinti neišnešiotuko vystymąsi (video anglų k.).
 

 

Kai neišnešiotas kūdikis visiškai prisiveja išnešiotą kūdikį, koreguoto amžiaus vertinimas nebetaikomas, lieka tik chronologinis. Sveikas neišnešiotas kūdikis paprastai tai pasiekia 12-ą - 18-ą mėnesį. 

Žinoma geras požymis, jei iš pradžių Jūsų kūdikis pasiekia savo koreguoto amžiaus etapus, o vėliau atitinkamai pagal savo chronologinį amžių prisiveja savo bendraamžius. Tačiau būtų geriau vengti per daug akcentuoti pasiekimus pagal laiko etapus, nes visų kūdikių raida yra tikrai individuali. Svarbu yra ne tai, kada jis pasiekia tam tikro lygį, o kad JIS JUOS PASIEKIA. 

 

         Parengta pagal:

Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink