Kengūravimas-kas tai?

Kengūravimas-kas tai?

Gimus mažyliui, kiekviena mama nori jį paimti ant rankų ir niekada nebepaleisti. Taip suveikia jos įgimtas motinystės instinktas, padedantis jai tinkamai pasirūpinti savo naujagimiu – laikyti jį nuolat ant savęs. 
                              
Kengūravimas – tai būdas grąžinti naujagimiui artumo jausmą padedant jį nuogu kūneliu ant nuogos šeimos nario kūno odos, taip užtikrinant fiziologinį ir psichologinį ryšį bei šilumą. Atlikti tyrimai parodė, kad kengūravimo dėka naujagimius galima anksti išrašyti namo iš ligoninės, net jei jie neišnešioti. Tokiems neišnešiotiems ir mažo svorio naujagimiams sumažėja hospitalinės infekcijos rizika, sunkių ligų ir apatinių kvėpavimo takų ligų tikimybė. Ši padėtis taip pat padidina žindymo trukmę ir pagerina mamos pasitikėjimo ir pasitenkinimo lygį.  


Kuo kengūravimas svarbus ne tik kūdikiui, bet ir mamai, galite pamatyti filmuke: https://www.youtube.com/watch?v=DfYdsCLXVWs

Kengūravimo padėtis yra tiesioginis oda prie odos kontaktas tarp mamos ir kūdikio, bet vietoje mamos gali būti tėtis, kitas šeimos narys ar net pašalinis asmuo. Kūdikis, esantis tik su sauskelnėmis ir kepuraite, turi būti kniūbsčias vertikalioje padėtyje ant suaugusiojo žmogaus krūtinės, o jo kvėpavimo takai laisvi. Kūdikio būklė turi būti sekama: ypač neišnešiotukai - kengūruojant jie taip pat turi davikliukus, kurie fiksuoja jo kvėpavimo ir širdies ritmo parametrus. Jis tokioje padėtyje turi būti saugiai padėtas ar specialia ergonomiška nešyne ar marškinėliais švelniai prispaustas prie kengūruojančio žmogaus kūno taip, kad audinys spaustų jį tolygiai, be jokių raukšlių, nepaliekant jokių oro tarpų tarp kūnelio ir audinio. Specialūs kengūravimo marškinėliai švelniai prilaiko kūdikio kūnelį, tai svarbu, jei reikalinga šiek tiek pakeisti kūno padėtį. Taip pat galima kengūruoti patogiai atsilošus ant kėdės, pasiguldžius mažylį ant krūtinės ir jį apklojus pleduku. Mažylį stimuliuoja prisilietimas oda prie kito žmogaus odos, jis girdi pažįstamą balsą ir tembrą, širdies plakimą. Visa ši stimuliacija yra svarbi kūdikio raidai. 
 

Nuo 2011 m. kiekvienų metų gegužės 15 d. visame pasaulyje minima Tarptautinė kengūravimo sąmoningumo diena


Kengūravimas - metodas, sukurtas neišnešiotukams, bet tinka kiekvienam kūdikiui. Anksčiau buvo manyta, jog toks metodas tinka tik neišnešiotiems ir mažo svorio naujagimiams, kurie sugeba patys kvėpuoti (visiškai patys, ar su deguonimi, ar su teigiamo kvėpavimo takų spaudimo ventiliacija). Vėliau atlikti tyrimai parodė, jog ir išnešiotiems bei normalaus svorio naujagimiams kengūravimas labai reikalingas ir duoda puikius rezultatus.

Lietuvos ligoninėse kengūravimas yra skatinamas ir palaikomas. Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos ligoninių naujagimių skyriuose, kuriuose stiprėja neišnešiotukai, yra ir specialios kengūravimo kėdės, o personalas kengūruoti siūlo iškart, kai tai leidžia mažylio būklė.

Kengūravimo privalumai kūdikiui:

·         palaikyti jo kūno šilumą;

·         reguliuoti jo širdies ir kvėpavimo ritmus;

·         priaugti svorio;

·         praleisti daugiau laiko gilaus miego fazėje;

·         praleisti daugiau laiko tylint ir būdraujant, ir mažiau laiko – verkiant;

·         gauti geresnį sėkmingo žindymo startą;

·         turėti sumažėjusius streso lygius, pagerėjusį atsaką į skausmą,;

·         turėti geresnę kognityvinę raidą, tolygesnį augimą ir teigiamus poveikius motorinei raidai;

·         gali apsaugoti nuo pilvo dieglių;

·         ankstesnis išleidimas iš ligoninės irgi yra teigiamas rezultatas.

Šaltiniai: https://babygooroo.com/articles/how-to-give-your-baby-skin-to-skin-care;
http://www.laktacija.lt/zindymas/kenguravimas-gamtos-dovana-prieinama-visiems-mazyliams/

Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink