Ankstukas iki 29 savaičių

Ankstukas iki 29 savaičių

Apie 150 naujagimių Lietuvoje gimsta iki 29 nėštumo savaitės. Mažiausias išgyvenęs ankstukas svėrė mažiau nei 500 gr. Gimusiųjų 29 sav. svoris dažniausiai neviršija 1500 gr. Priklausomai nuo sveikatos būklės, įgimtų ligų ar reikalingų operacijų (pvz. AAL – Atvirtojo Arterinio Latako), šie neišnešiotukai ligoninėje gali praleisti nuo 7 iki 14 savaičių, o kartais ir dar ilgiau. Pirmąsias savaites jie praleidžia inkubatoriuose naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje (NITS). Lietuvoje yra du pagrindiniai centrai, kuriuose gydomi gilaus neišnešiojimo naujagimiai: Vilniaus Santaros klinikų Vaikų ligoninėje ir Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje.

 

Gresiant priešlaikiniam gimdymui, mamoms rekomenduojama iškart vykti į Vilniaus ar Kauno perinatologijos centrą. Jei vis dėlto mažos gestacijos naujagimis gimė kitoje įstaigoje, kai tik jo būklė stabilizuojasi, jis yra pervežamas į artimiausią centrą, nes tik jame yra sukoncentruota moderniausia įranga.

Vilniuje neišnešiotukai iki 7-ių pirmųjų dienų praleidžia Akušerijos ir ginekologijos centro Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje, jų mamos – pogimdyvinėje palatoje (mamoms be naujagimių yra skirtos kelios atskiros palatos). Vėliau kūdikis reanimobiliu pervežamas į Vaikų ligoninės NITS (Santariškių g. 7). Jei šeima iš Vilniaus, mama išrašoma į namus. Artimieji gali lankyti savo kūdikį kasdien, mama turi atnešti nutraukto pieno.

Kaune pirmąsias paras (įprastai 3-5 paros) mama yra Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos pacientė. Vėliau, nesant sveikatos problemų po gimdymo, moteris tampa slaugančia mama. Kol vaikelis slaugomas NITS, mamai dažniausiai sudaromos sąlygos gyventi namų aplinką primenančioje jaukioje palatoje (Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje yra 2 trivietės palatos). Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika bei Neonatologijos klinika teikia privačių palatų nuomos paslaugą. Šiose palatose kartu ištisą parą gali būti vyras ar kiti šeimos nariai.

Kai nebėra rizikos ankstuko gyvybei, jis perkeliamas į Neišnešiotų naujagimių skyrių (Vilniuje – Naujagimių skyrius, to paties pastato II aukšte). Mama kartu su kūdikiu taip pat guldoma į skyrių. Kadangi mažiausiems ankstukams reikia nemažai laiko, kol jie pradeda reguliuoti kūno temperatūrą – kūdikis dar gyvena inkubatoriuje, kuriame palaikoma 36-37 laipsnių temperatūra. Paprastai iki 33-35 sav. kūdikių kvėpavimas dar yra stebimas monitoriumi (prie pėdutės pajungiamas davikliukas). Skyriuje jau mama prižiūri ankstuką – keičia sauskelnes, moko žįsti ar valgyti iš buteliuko, kiekvieną dieną sveria ir pan. Ankstukas keliauja namo nuo 35-36 sav., kai be problemų pats valgo, kvėpuoja ir stabiliai priauga svorio (paprastai sveria apie 2 kg ar kiek daugiau).

Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink