Reabilitacija Adeli centre Slovakijoje

Autorius Dovilė Volungevičiūtė 2017/06/23 2 Komentarai Sveikata,Ankstyvoji reabilitacija,

Mamos Dovilės pasakojimas apie Adeli reabilitacijos centrą Slovakijoje, kuris padeda vaikams, turintiems raidos sutrikimų, paralyžių ar kitų neurologinių ligų.

 

Mūsų šeimoje auga ankstukė mergytė vardu Elė :) Esame apdovanoti jos atėjimo į mūsų šeimą. Šiandien Elytei yra metukai ir septyni mėnesiai, ji auga kitaip nei pilnai išnešioti vaikučiai, todėl esame išbandę daug įvairių reabilitacijos užsiėmimų/paslaugų.

Per šiuos pusantrų metų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas gavome Santaros ligoninėje, Vilniaus Vaiko raidos, Gemma centruose, Druskininkų „Saulutės“ sanatorijoje ir net iki dabar kasdien turime privačius kineziterapijos užsiėmimus. Visą šį laiką neapleisdavo jausmas, jog gaunama pagalba nėra vieninga, specialistai negali rekomenduoti nieko papildomo, tik tai, ką siūlo jų įstaiga. Būtent šis jausmas ir pastūmėjo mus ieškoti paslaugų užsienyje.

 

Adeli centrą Slovakijoje radome Google programos pagalba. Nedaug medicinos centrų Europoje teikia reabilitacijos paslaugas vaikams iki 2 metų. Suderinti atvykimą į Adeli centrą buvo labai paprasta - bendravome elektroniniu paštu, patvirtinimui dėl priėmimo reikėjo nusiųsti paskutiniųjų pusės metų gydytojų išrašą apie mergytės sveikatą, neurologo išvadas. Centro gydytojas per savaitę patvirtino mūsų priėmimą ir iškart sutarėme datą, jog po mėnesio atvykstame. Kelionės planavimą stipriai palengvino paties cento teikiamos pervežimo iš oro uosto, apgyvendinimo bei maitinimo paslaugos.

 

Nuvykus į Adeli, pirmosios dienos rytą susipažinome su mūsų kuratore Kornelija, ji yra tarsi tavo šeimos asmeninė vadybininkė, kuri nuolat teiraujasi ar viskas gerai, ateina į procedūras, yra tas asmuo, į kurį pirmiausia reikia kreiptis dėl bet kokių klausimų. Kornelija palydėjo mus į centro gydytojo kabinetą pirminei apžiūrai, po to iškart turėjome masažą, neurofiziologinę reabilitaciją, deguonies kvėpavimo ir lazerio procedūras. Visos šios procedūros pirmą dieną buvo lengvesnės ir trumpesnės nei įprastai, kad tik nesukeltų per didelio streso vaikui. Žinoma, pirmosios dienos nebuvo lengvos nei mūsų mergytei, nei man - reikia susitaikyti su tuo, jog pirmąsias dienas natūraliai jausite stresą visi.

 

Pilnas dviejų savaičių procedūrų grafikas atrodė taip:

 

8:40 stimuliacinis masažas

9:00 neurofiziologinė reabilitacija (tai kineziterapinė mankšta, kurios metu su vaiku dirba dvi specialistės, tačiau lyginant su kineziterapijos užsiėmimais Lietuvoje - čia buvo daug stipriau.  Vaikui sudaromos sunkios sąlygos siekti daiktų, kartojami jam sunkiai atliekami pratimai ir nereaguojama į jo prieštaravimus ar verkimus. Ši mankšta yra individuali kiekvienam vaikui pagal jo raidą ar tam tikrus sutrikimus);

10:00 relaksacinis masažas

11:00 vandens procedūros/motosensorikos užsiėmimas (jie vyko du kartus per savaitę);

Pertrauka

13:15 dar kartą neurofiziologinė realibilitacija

14:00 pėdučių masažas

14:15 deguonies kvėpavimo procedūra

14:30 lazerio procedūra (biolempos pagalba šildomi rankyčių ir kojyčių sąnariai)

 

Dienos procedūrų grafikas išties nelengvas vaikui - pirmąsias dienas mūsų mergytė miegodavo per dieną du kartus po 2 valandas, po savaitės jau po 1 valandą numigdavo, o grįžus į Lietuvą pirmosiomis dienomis visai neužmigdavo ir tai tik parodo, kaip greitai vaikas prisitaikė prie krūvio. Patiriamą stresą mažina ir tai, jog apgyvendinimo, maitinimo paslaugos yra kaip viešbutyje, ne kaip ligoninėje: visuose kambariuose yra televizorius, mini šaldytuvas, žinoma, vonia ir net vaikui vonelė; kiekviename aukšte yra bendra virtuvė ir skalbimo mašinos; maistas tiekiamas švediško stalo principu – ką norėjai, tą ir įsidėjai. Centras organizuoja įvairius vakarėlius vaikams, netgi apdovanojimų šventę paskutinę savaitę; visada gali nueiti į kavinę atsigerti kavos ir pasisaldinti gyvenimą. Atvykus netgi gauni tris masažo kuponus tėvams!:) Manau, kad net nereikia minėti, kokios liūdnos sąlygos yra Lietuvoje, ypač Vaiko Raidos centre.

 

Apibendrinus mūsų patirtį, aš labai džiaugiuosi sprendimu vykti į Adeli! Po tų dviejų savaičių mergytė labai sustiprėjo, pradėjo daugiau kalbėti, tapo žingeidesnė ir aktyvesnė, tokį šuolį Lietuvoje, manau, būtume pasiekę tik po kelių mėnesių kasdieninių kinezitarapijos, ergoterapijos, galbūt dar logopedo užsiėmimų. Net po mėnesio, praleisto Saulutės sanatorijoje. nebuvo tokio šuolio, kaip čia po dviejų savaičių, taip pat labai skyrėsi šių įstaigų personalo profesionalumas ir rūpestis vaiku. Dar kartą įsitikinau, jog tokie maži vaikai yra tarsi iš molio – kuo daugiau mankštinsi, stimuliuosi, tuo akivaizdesni bus rezultatai, o tikėjimą, jog galbūt išaugs arba čia pas mus nėra jokių paslaugų ir galimybių” reikia išrauti iš minčių su visomis šaknimis.

 

Mano didžiausias noras yra, kad ši informacija pasiektų šeimas, kurios ieško galimybių padėti savo mažyliams tvirčiau augti, šeimas, kurių vaikučiai turi tam tikrų raidos sutrikimų, galbūt persirgo sunkias ligas ir šiuo metu jiems reikalingos reabilitacijos procedūros. Adeli centras yra kvalifikuota pagalba vaikams ir net suaugusiesiems – aš aprašiau tik Adeli centro paslaugas mažiausiems, tačiau stipriausias centro tikslas yra padėti nevaikštantiems vaikams išmokti vaikščioti (centro pavadinimas yra nuo Adeli kostiumo pavadinimo, kurio pagalba vaikai ir suaugusieji, po traumų ar ligų, vėl pradeda vaikščioti). Būdami ten supratome, jog šeimos į šį centrą važiuoja kelis kartus per metus ir net ne vienus metus, kol nuo vežimėlio vaikai atsistoja į vaikštynę, nuo vaikštynės pereina prie vaikščiojimo su lazdomis, o dar vėliau jau žengia savarankiškai.

 

Primenu, jog tai yra mūsų šeimos patirtis, kuria dalinuosi ir stengiuosi būti kuo objektyvesnė. Mano tikslas nėra Adeli centro reklama, o pasidalinimas, jog nereikia eiti kartu su sistema, kurioje „kvalifikuoti specialistai” žino tik Vaiko raidos centrą ir Saulutės sanatoriją, ir kurioje tėvai girdi,  jog „nereikia čia važinėti po pasaulį, nes pas mus viskas yra”. Tai tik parodo sistemos ribotumą. Galvokite, ieškokite ir būkite aukščiau pačios sistemos!

 

Informacija apie Adeli Medicinos centre teikiamas neuroreabilitacijos paslaugas (anglų k.)

Papildomos terapijos vaikams Adeli Medicinos centre (anglų k.)

 

Jeigu tik norėtumėte smulkiau sužinoti ape mūsų patirtį – rašykite man, Dovilei, el.p. dvolungeviciute@yahoo.com.

Nuoširdžiai su Jumis – Andrius, Dovilė ir Elytė

2 Komentarai

Laima:
2019/03/28, 16:26:35
Atsakyti

Sveiki. Kokia kalba galima susikalbėti centre. Ar yra vertėjų. Ir kokia kaina butu mazdauk už reabilitacija.

Giedrė Šopaitė-Šilinskienė:
2020/04/07, 19:38:38

Terapeutai kalba anglų, vokiečių, kai kurie ir rusų kalbomis. Kaina labai priklauso nuo programos ir pasirinktos trukmės. Paprastai - nuo 3500 Eur. Daugiau informacijos gausite tiesiogiai susisiekę su Adeli centru: https://en.adelicenter.eu/

laima prialgauskiene:
2019/11/10, 19:46:31
Atsakyti

laba,neigali paaugle serga spastine paraplegija paveldimoji ir pedu ataksija. kokia kaina butu gydymo.

Giedrė Šopaitė-Šilinskienė:
2020/04/07, 19:39:23

Kaina tiesiogiai priklauso nuo gydymo programos ir trukmės. Daugiau informacijos Jums suteiks pats Adeli centras: https://en.adelicenter.eu/

Rašyti komentarą