Dažniausi neišnešiotų naujagimių sveikatos sutrikimai

2018/02/03 0 Komentarai Sveikata,

 

Neišnešiotukai, dėl savo ypatingos gyvenimo pradžios, yra labiau pažeidžiami ir dažniau susiduria su sveikatos bėdomis. Tad trumpai apie pagrindines ankstukų ligas. 

 

I. Klausos sutrikimai
Neišnešioti kūdikiai dažniau nei visiškai išnešioti gali negirdėti tylesnių garsų. Susilpnėjusi klausa gali būti infekcijos pasekmė, tam tikrų vaistų, kuriuos vartojo kūdikiai, nepageidaujamas šalutinis poveikis. O kartais klausos sutrikimai nulemti pažeisto klausos nervo. Paprastai, prieš išleidžiant iš Naujagimių skyriaus ligoninėje, atliekamas klausos testas. Jei kūdikis testo "nepraeina", medikai nurodo, kada ir kur tyrimas turi būti kartojamas. Svarbu tai, kad net neigiami pirmojo testo rezultatai nereiškia, kad vaikutis turi klausos negalią - pakartotiniai tyrimai, kai ankstukas yra kelių mėnesių amžiaus, yra daug objektyvesni ir gali būti absoliučiai geri. Neišnešioti naujagimiai, net jei klausos sutrikimų kūdikystėje nepastebėta, turi mažiausiai kartą į metus apsilankyti pas specialistą, kuris atliks klausos testus. Jei sutrikimai nustatyti, šiuo metu taikomos labai efektyvios kompleksinės pagalbos priemonės: kalbos terapija, logopedo pagalba, kohliariniai implantai ir kt.

 

II. Neišnešiotų kūdikių retinopatija
Ji atsiranda dėl per didelio kraujagyslių augimo tinklainėje (akies obuolio juoda sienelė, kurioje yra regimosios sistemos sensoriai). Dažniausiai retinopatija suserga giliai neišnešioti naujagimiai, sveriantys iki 1 kg, gimę iki 29 nėštumo savaitės, bet gali retkarčiais pasitaikyti ir didesnio svorio neišnešiotiems kūdikiams. Retinopatijos kontrolė pradedama atlikti neišnešiotukui dar gulint Naujagimių skyriuje - kartą į savaitę ar dvi savaites, oftalmologas įvertina tinklainės būklę; ankstukas turi tęsti vizitus pas specialistą net grįžęs namo, kol tinklainė pakankamai subręs. Esant aukščiausio laipsnio retinopatijai, taikomas medikamentinis ar chirurginis gydymas. Dėl šio pažangaus gydymo, šiandien Lietuvoje dauguma ankstukų, net ir susidūrę su retinopatija, regėjimą išsaugo. 

Neišnešiotukai, net ir paūgėję, turi reguliariai lankytis pas gydytoją ir stebėti regėjimo funkciją, vertinti, ar nėra jo silpnėjimo, trumparegystės, žvairumo ir kitų ligų.

 

III. Dantų problemos
Mokslinė literatūra teigia, kad kūdikiai, kuriems gyvenimo pradžioje kvėpuoti padeda endotrachėjinis vamzdelis, gali turėti dantų problemų. Manoma, kad tai yra burnos audinių traumos padarinys, kurį sukėlė vamzdelis. Problemos atsiranda ir dėl labai išlenkto gomurio, deformacijos ar defektų prasikalusių kūdikio dantų emalėje ar net dantų trūkumo. Retais atvejais bilirubinas (padaugėja sergantiems gelta kūdikiams) ar vartoti vaistai gali ant besivystančių dantų palikti dėmių. Specifinio gydymo dažniausiai nereikia, bet rekomenduojama prevencinė priežiūra ir vizitai pas odontologą, pradedant nuo 12 mėnesių amžiaus.  

 

IV. Kvėpavimo takų ligos
Kai neišnešiotukas pagaliau po ilgų savaičių ligoninėje grįžta namo, net baisu įsivaizduoti, kad kartais jam gali tekti vėl skubiai važiuoti į ligoninę. Neišnešiotukai, dėl nebrandžios kvėpavimo ir imuninės sistemos, yra labiau pažeidžiami respiracinio sincitinio viruso, kuris sukelia kvėpavimo takų infekcijas. Dažniausiai be skubios hospitalizacijos ligos įveikti neįmanoma.  Didesnę tikimybę susirgti turi giliai neišnešioti kūdikiai, sergantieji lėtine plaučių liga, tačiau gali sunkiai susirgti bet kurie neišnešioti kūdikiai, jei juos užklumpa peršalimas. Infekcija gali pasklisti į žemutinius kvėpavimo takus, sukeldama dusulį ar plaučių uždegimą (pneumoniją). 

 

RSV simptomai, pasireiškiantys neišnešiotiems kūdikiams:

  • Kosulys ar švokštimas, kuris nesibaigia
  • Pagreitėjęs ar apsunkęs kvėpavimas
  • Karščiavimas 38 l. ir daugiau (rektalinė temperatūra), ypač kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus
  • Pablyškusi oda aplink burnytę ir pirštų nagus
  • Vangumas, mieguistumas

Kad pažeidžiamiausi neišnešiotukai būtų apsaugoti su RSV, Lietuvoje vykdoma speciali imunizacijos programa. Pasikonsultuokite su Naujagimių skyriaus ar Kūdikių stebėjimo kabinetų (veikia Vilniuje VUVL ir Kaune, Kauno klinikose) specialistais, ar Jūsų ankstukas gali dalyvauti šioje programoje.

 

Daugiau apie respiracinį sincitinį virusą ir būdus jo išvengti skaitykite čia


Šaltinis: Dr.A.J.R. Waterson „Kūdikio priežiūra iki metų“.

Rašyti komentarą