Gyvenimas inkubatoriuje

2018/01/30 0 Komentarai Priežiūra ir patarimai,

Pirmieji ankstuko namai – inkubatorius, kuris palaiko šilumą, apsaugo nuo aštresnio garso ar ryškios šviesos. Šiek tiek daugiau apie tą ypatingą namelį permatomomis sienomis.

 

Neišnešioti naujagimiai pirmąsias dienas, o giliai neišnešioti – savaites ar net mėnesius, praleidžia inkubatoriuje. Inkubatorių sudaro plokščias kūdikių čiužinys, patiestas dėžės formos lovelėje, turinčioje permatomas plastikines šonines sieneles ir lubas (apytiksliai 75 cm ilgio, 50 cm aukščio ir 50 cm pločio). Inkubatorius įtaisytas ant paaukštinto pagrindo (dažniausiai net reguliuojamo), taigi Jūsų naujagimis yra maždaug liemens aukštyje. Lietuvos ligoninėse naudojami skirtingų gamintojų inkubatoriai, tačiau visi jie panašus tuo, kad turi „langelius“, pro kuriuos galima rankomis pasiekti kūdikį, ir platesnes „duris“ – dažniausiai pilnai atsidaro vienas ar visi inkubatoriaus šonai.


Naujagimis inkubatoriuje nuo išorinio pasaulio yra saugomas šildomoje aplinkoje. Tačiau jis gali būti matomas ir stebimas. Maitinimas, kraujo mėginių ėmimas, kitos medicininės procedūros, sauskelnių pakeitimas, net maudymas gali būti atliekami neišimant jo iš šildomos aplinkos. Per inkubatoriaus „langelius“ galite kūdikį paliesti, jį nuraminti. Kai mažylis bus pakankamai didelis, Jūs galėsite jį apkabinti ir palaikyti. Inkubatoriaus sienelės gerai apsaugo nuo garso, kuris neišnešiotukui gali smarkiai pakenkti dėl nebrandžios nervinės sistemos. Tačiau atidarius dureles, naujagimis tikrai girdės Jūsų lopšinę. Inkubatoriai apdengiami specialiais uždangalais, kad būtų apsaugoti nuo ryškios šviesos.


Giliai neišnešioti naujagimiai, kurie slaugomi NITS (Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje), visą laiką praleidžia inkubatoriuje, ir, perkelti į Naujagimių skyrių (kuriame mažylį jau slaugo mama), dažniausiai taip pat pirmiausia apgyvendinami inkubatoriuje. Šiandien absoliuti dauguma Lietuvos ligoninėse naudojamų inkubatorių jau yra modernūs, šiuolaikiški ir technologiškai labai pažangūs. Palyginimui, vos prieš 2 metus VUVL Naujagimių skyriuje kai kurie patys mažiausieji dar gyveno sovietiniais laikais gamintuose inkubatoriuose.

 

Šilumos palaikymas 
Kadangi neišnešioti kūdikiai nesugeba palaikyti savo kūno temperatūros, inkubatoriai yra šildomi. Kai anksčiau laiko gimęs kūdikis bus išimtas iš inkubatoriaus, jis bus šiltai aprengtas, apklotas, su kepuryte. Jei kūdikiui sueina 35-36 savaitė, temperatūra inkubatoriaus viduje palaipsniui mažinama ir stebima, ar jis gali bent iš trumpą laiką palaikyti normalią kūno temperatūrą. Jei taip, tuomet jis perkeliamas į naują vietą – atvirą lovytę su šildomu čiužinuku. Čiužinuko temperatūra yra reguliuojama. Ankstukui stiprėjant, ji palaipsniui mažinama, kol kūdikis geba nesušalti kambario temperatūroje (žinoma aprengtas ir užklotas). 

 

Fizinis kontaktas
Net jei jūs negalite neišnešioto kūdikio laikyti ant rankų, kai jis dar inkubatoriuje, galite jį liesti, jam kalbėti, kad parodytumėte, kad esate šalia. Tai ne tik leis Jums pasijusti geriau, bet ir bus naudinga kūdikiui. Tyrimai parodė, kad tie, kurie buvo liečiami ir kuriems buvo kalbama, greičiau augo ir sparčiau buvo išrašyti į namus. Motinos balsas daro stebuklus, tad dainuokite kūdikiui, skaitykite pasakas, pasakokite apie savo dieną, o gal apie svajones ir lūkesčius, kad mažylis greičiau pasveiktų ir keliautų namo.
Jei kūdikio būklė stabili, medicinos personalas leis kengūruoti – t.y. palaikyti naujagimį ant nuogos krūtinės. Jums patogiai atsisėdus ant kėdės, mažylis iš inkubatoriaus (su visais laideliais, ir, jei yra, deguonies kaukėmis) slaugutės bus greitai perkeltas Jums ant krūtinės ir užklotas. Taip galima praleisti valandą, dvi ar net ilgiau – tuo metu Jūs atstojate mažiukui inkubatorių ir dalinatės savo kūno šiluma. Tai puiki ir būtina terapija neišnešiotam naujagimiui. Taip pat didžiulis džiaugsmas mamai...

 

Maitinimas
Mažo svorio ar labai sergantys neišnešioti kūdikiai iš pradžių yra maitinami zondu – siauru maitinimo vamzdeliu, kuris įvedamas į nosį ar burną ir nuvedamas iki skrandžio. Neišnešioti kūdikiai paprastai nesugeba stipriai čiulpti, todėl zondas yra būtinas tam, kad ankstukas gautų pirmojo maistelio. Nutrauktas motinos pienas ar donorinis pienas (Vilniuje ir Kaune jau veikia donorinio motinos pieno bankai, kurie pienu aprūpina visus neišnešiotus naujagimius, kuriems tai yra reikalinga) yra matuojamas švirkštu ir sumaitinamas per zondą kūdikiui gulint inkubatoriuje. Kūdikiui sustiprėjus, galima maitinti specialiu maitintuvu ar iš buteliuko. Slaugutės parodys Jums, kaip pamaitinti Jūsų kūdikį.

Rašyti komentarą