Ankstukas ir automobilinė kėdutė

Autorius Giedrė Šopaitė-Šilinskienė 2018/03/16 1 Komentarai Priežiūra ir patarimai,

Pirmoji ankstuko kelionė labai džiaugsminga – tai grįžimas namo, kuris reiškia, kad Jūsų kūdikis kuo puikiausiai susidorojo su visais gyvenimo pradžios iššūkiais. Bet pirmoji kelionė susijusi su bene pagrindiniu klausimu – kokia automobilinė kėdutė tinkamiausia neišnešiotukui?

 

Absoliuti dauguma kūdikiams skirtų automobilinių kėdučių (0+ grupė) yra sukurtos 3 ir daugiau kilogramų sveriantiems naujagimiams, t.y. išnešiotiems, vidutinio 50-52 cm ūgio mažyliams ir didesniems. Jei neišnešiotą kūdikį, kuris sveria iki 2 kg, o ūgis nesiekia 48 cm, pasodinsime į standartinę automobilinę kėdutę, jo galvutė, dėl silpnų raumenukų, gali nulinkti į priekį. Tai nėra gerai, nes tokia padėtis gali užblokuoti kvėpavimo takus, tuomet plaučiai negaus pakankamai deguonies ir gali atsirasti kvėpavimo sutrikimų (apnėja ar desatūracija).

 

Užsienyje neišnešiotukus prižiūrinčiose ligoninėse atliekamas automobilinės kėdutės testas. Prieš paleidžiant ankstuką namo, jis mažiausiai 90 minučių pasodinamas į automobilinę kėdutę ir, prijungus deguonies ir širdies parametrų matuoklius, stebima kūdikio reakcija. Jei nepasireiškia nei kvėpavimo, nei širdies ritmo sutrikimai, vadinasi, jis susidoroja su sėdėjimu kėdutėje ir Jūs galite jį saugiai vežti į namus. Jei kūdikis neišlaiko šio testo, patariama naudoti alternatyvias transportavimo priemones, pvz. horizontalią automobilinę kėdutę ar specialų lošį, tačiau būtinai pritaikytas vežti automobilyje. Lietuvoje tokie testai daromi nėra, tačiau, jei nerimaujate, pasiteiraukite personalo, ar galėtumėte prieš išvykdami namo tai padaryti. Tikrai abejoju, kad kas drįstu prieštarauti :)

 

Naujagimiui transportuoti automobilinės kūdikių kėdutės turi būti naudojamos tik 0 ar 0+ grupės, skirtos kūdikiams nuo 0 iki 9 ar 13 kg. Yra keletas modelių, kurie pritaikyti kūdikiams, kurie sveria 2 kg. Jų diržai yra išdėstyti šiek tiek mažesniu atstumu vienas nuo kito, taigi pritaikyti mažesnio ūgio naujagimiui.

 

 Prieš įsigydami automobilinę kėdutę, galite įvertinti jų specifikaciją pagal klientų ir ekspertų atsiliepimus. Vienas iš išsamių informacijos šaltinių (anglų kalba) štai čia, o dar vienas štai čia (taip pat anglų kalba).

 

Naujagimio kėdutė turi būti prisegama TIK ant užpakalinės automobilio sėdynės, kūdikio veidukas turi būti nukreiptas į galinės sėdynės atlošą, šalia turėtų sedėti suaugęs asmuo ir stebėti kūdikio būklę. Ekspertai teigia, kad saugiausia vieta automobilyje – galinė sėdynė už vairuotojo arba per vidurį.

 

Kad būtų išvengta kūdikio slidinėjimo ir judėjimo kėdutėje, vaikutis turi būti tinkamai prisegtas, jo nugarytė ir užpakaliukas turi būti priglausti prie automobilinės kėdutės atlošo. Siekiant pritaikyti kėdutę mažo svorio naujagimiui, joje gali būti specialus įdėkliukas, tokį turi, pavyzdžiui, kėdutės Be Safe Izi Go, kai kurie Maxi Cosi, Graco, Chicco modeliai ir kiti. Tai paminkštinimas, kuris sumažina kėdutės gylį ir leidžia kūdikiui kėdutėje būti maksimaliai gulimoje padėtyje (t.y. mažiau sėdėtų ir labiau gulėtų), todėl vaikiukas neįsmunka, būna patogiai atsilošęs ir jo galvytė nenukrenta žemyn. Šie įdėkliukai taip pat reikalingi tam, kad kūdikis kėdutėje sėdėtų aukščiau ir kad diržai, kurie eina virš petukų, nebūtų per aukštai (diržai turi eiti iškart virš petukų, jei jie yra ties ausytėmis, gali sužeisti kakliuką, be to, neatlieka savo funkcijos – vaikutis nėra tvirtai prisegtas).

 

Kėdutės gylį ir kampą sumažinti taip pat galima atskirai įsigyjamais įdėkliukais (pvz. štai toks universalus modelis), tačiau užsienio šaltiniai rekomenduoja naudoti tik tuos įdėkliukus ir priedus, kurie yra parduodami su pačia kėdute, nes saugumo testai su neoriginaliais įdėkliukais nėra atliekami, taigi niekas nežino, ar tas paminkštinimas atliks savo darbą nelaimingo atsitikimo metu. Iš kitos pusės, toks įdėkliukas tikrai negali pakenkti, jei vaikutis prisegtas taisyklingai ir gerai prisispaudęs prie kėdutės atlošo, ir informacijos apie tai, kad toks įdėkliukas kam nors pakenkė, rasti nepavyko. Taigi susidaryti savo nuomonę apie šį daiktą palieku Jums patiems.

 

Taip pat galima naudoti susuktus 2 vystykliukus ar rankšluočius ir juos užkišti po kūdikio petukais taip sumažinant tarpą tarp kūdikio kūnelio ir kėdutės šonų. Jei tarp kojyčių esantis diržas taip pat per laisvas, po sagtimi turi būti padėtas kitas susuktas rankšluostis. Per didelę erdvę automobilinėje kėdutėje taip pat sumažina pritaikyti miegmaišiukai, kurie turi 5 taškų skyles diržams.

 

Nenaudokite kėdučių, kurios turi rankų atramas ar specialius staliukus, nes, įvykus avarijai, kūdikis gali susižeisti. Automobilinės kėdutės padėtis būna apie 450 kampu palinkusi į priekį (kadangi kėdutė nukreipta į galinę sėdynę, o ši nėra lygi, žemėja). Tačiau jei prisegta automobilinė kėdutė yra per stati, galima susukti kitą apklotą ar rankšluostį ir padėti po kėdute. Taip bus užtikrintas tinkamas kėdutės pasvirimo kampas ir patogi kūdikio padėtis.

 

Dar keletas praktinių patarimų:

  1. Stenkitės į automobilinę kėdutę vaikutį sodinti praėjus valandai po maitinimo.
  2. Pirmosios kelionės turėtų būti iki 1 val trukmės. Jei visdėl to atstumas yra ilgesnis – būtinai darykite pertraukėles, kurių metu vaikutį išimkite iš kėdutės, pakeiskite jo padėtį, pamaitinkite, pervystykite.
  3. Naudokite tik tas kėdutes, kurios turi diržų paminkštinimus ir, būtinai, 5 taškų diržų sistemą (t.y. diržai pritvirtinti 5, o ne 3 vietose)
  4. Prieš įsigydami kėdutę, būtinai pasidomėkite, ar ji turi CE sertifikatą ir atitinka visus saugos reikalavimus. Kadangi, auginant neišnešiotuką, automobilinės kėdutės reikės kiek ilgiau, nei auginant didesnio svorio naujagimį, geriau įsigyti kokybiško ir patikimo gamintojo kėdutę, kuri tarnaus ilgai ir tikrai užtikrins maksimalų saugumą.
  5. Kaip taisyklingai ankstukas turėtų sėdėti automobilinėje kėdutėje - šiame video

 

 

Parengta pagal:

1 Komentarai

Gerda:
2019/03/07, 11:23:00
Atsakyti

Ajetiou koks mielas vaikiukas. Visada susilydau pamačius mažus vaikučius, o dar tokius mielus tai iš viso. Man tai atrodo taip baisu vežti naujagimį automobilinėj kėdutėj, atrodo rankose saugiau.. Na bet tokios taisyklės :)

Rašyti komentarą