10 būdų apsaugoti ankstuką nuo RSV

Autorius Giedrė Šopaitė-Šilinskienė 2017/10/30 1 Komentarai Sveikata,

RSV – tai respiracinis sincitinis virusas, kuris sukelia kvėpavimo takų infekcijas. Beveik visi kūdikiai ir maži vaikai, ypač šaltuoju metų laiku, serga peršalimo virusu, tačiau neišnešiotiems naujagimiams jis yra labai pavojingas. RSV gali sukelti rimtas plaučių ligas, bronchiolitą, plaučių uždegimą, kurios ilgai ir sunkiai gydomos ligoninėje.

 

Neišnešiotukai iki 6 mėn. amžiaus turi dvigubai didesnę tikimybę dėl RSV patekti į ligoninę nei išnešioti kūdikiai. Taip yra dėl nesubrendusios imuninės sistemos ir dėl neišsivysčiusių plaučių bei siaurų, trapių kvėpavimo takų. Vien JAV kasmet daugiau nei 125 tūkst. kūdikių ir mažų vaikų yra hospitalizuojama dėl RSV, apie 200 kūdikių neišgyvena dėl komplikacijų.

RSV plinta labai greitai. Daugumai vaikų jis pasireiškia įprastiniais peršalimo simptomais, kurie dingsta po 1-2 savaičių, tačiau net ir pasveikus iki 3 savaičių virusas yra platinamas aplinkiniams. Virusas plinta oro lašeliniu būdu, per prisilietimus prie odos ir daiktų. Ant įvairių paviršių virusas gali būti gyvybingas net kelias valandas.

 

RSV simptomai, pasireiškiantys neišnešiotiems kūdikiams:

 • Kosulys ar švokštimas, kuris nesibaigia
 • Pagreitėjęs ar apsunkęs kvėpavimas
 • Karščiavimas 38 l. ir daugiau (rektalinė temperatūra), ypač kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus
 • Pablyškusi oda aplink burnytę ir pirštų nagus
 • Vangumas, mieguistumas

 

10 būdų apsaugoti ankstuką nuo RSV:

 1. Plaukite rankas. Dažnai! Nusiplaukite rankas iškart grįžę namo. Plaukite kaskart po naudojimosi tualetu, šiukšlių nešimo, nosies pūtimo, valgymo. Stenkitės nusiplauti rankas prieš imdami kūdikį ant rankų. Mokykite kitus šeimos vaikus reguliariai plauti rankas, ir ne šiaip sušlapinti vandeniu, tačiau gerai išmuiluoti, kruopščiai nuskalauti. Kad rankų oda nesausėtų ir nešerpetotų nuo dažno plovimo, naudokite švelnų muilą (kuo natūralesnį, be kvapiųjų, dažančių medžiagų, kurios dirgina), pasitepkite greitai įsigeriančiu rankų kremu.
 2. Pasirūpinkite rankų dezinfekciniu skysčiu. Prie kiekvienos namuose esančios kriauklės turėkite specialią priemonę, kad iškart po plovimo galėtumėte rankas dezinfekuoti. Tai darykite pagal priemonės naudojimosi instrukciją (t.y. trinkite rankas ne trumpiau, nei nurodyta), taip užtikrinsite, kad bakterijos tikrai žus.
 3. Dažniau keiskite vonios rankšluosčius, ypač tuos, kurie daugiausiai naudojami. Rankšluosčiuose idealios sąlygos daugintis bakterijoms. Jei yra galimybė, bent šaltuoju sezonu, rankų sausinimui naudokite popierinį rankšluostį.
 4. Venkite eiti prie kūdikio iškart grįžę iš lauko. Būtinai nusivilkite lauko drabužius, nusiaukite avalynę.
 5. Nepriimkite svečių, jei jie patys ar kas nors iš jų aplinkos pastarąją savaitę sirgo (pasireiškė sloga, kosulys, karščiavimas, vėmimas, viduriavimas. Venkite bendrauti su sergančiaisiais ir už namų ribų – galite tapti viruso nešėju.
 6. Užtikrinkite namuose tinkamą mikroklimatą. Dažniau vėdinkite kambarius, jei oras sausas – drėkinkite, specialiomis priemonėmis periodiškai valykite paviršius, dažnai plaukite kūdikio daiktus, patalynę. Galite pagarinti arbatmedžio ar kitų eterinių aliejų, jų mišinių, kurie turi dezinfekcinių savybių.
 7. Dalyvaukite RSV profilaktinės imunizacijos programoje. Lietuvoje imunizuojami giliai neišnešioti naujagimiai ir tie, kurie serga lėtine plaučių liga, kuriems dėl plaučių ir bronchų displazijos buvo taikyta aktyvi kvėpavimo terapija, dirbtinė plaučių ventiliacija, sergantys kitomis uždegimų sukeltomis ligomis, turintys įgimtą širdies ydą, kurios vienas simptomų – plaučių kraujotakos sutrikimas. Šaltuoju metu laiku (lapkričio-kovo mėnesiais) kartą per mėnesį suleidžiamas imunoglobulinas (tai nėra skiepas!), kuris, susijungdamas su RSV baltymais, stabdo viruso plitimą į ląsteles. Ne visi neišnešiotukai į šią programą įtraukiami, tačiau jei papuolate – neatsisakykite. Imunizacija vykdoma Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, o daugiau informacijos gali suteikti ankstuko raidą prižiūrintis neonatologas.
 8. Pasiskiepykite nuo gripo, stiprinkite savo imunitetą ir atsparumą virusams natūraliomis priemonėmis. Ankstuką slaugantiems asmenims būtina patiems apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Ligonis namuose – reali grėsmė ankstukui.
 9. Venkite su kūdikiu viešojo susibūrimo vietų, kur yra dideli žmonių srautai, taigi ir didesnė tikimybė pasičiupti virusą.
 10. Pasidalinkite šia informacija su visais savo artimaisiais ir draugais. Pabrėžkite, kad tai nėra jaunų tėvelių paranoja – RSV yra TIKRAI didelis Jūsų kūdikio priešas.

 

liustracija iš Pediatric Respiratory Disease: Diagnosis, Prophylaxis and Treatment in the Premature and Late Preterm Infant

Šaltiniai: https://www.rsvprotection.com https://www.littlelungs.com; ​Umrasaitė S., Versockas K. Respiracinio sincitinio viruso infekcijos aktualumas vaikų kardiochirurgijoje

1 Komentarai

Jurate:
2019/11/06, 11:19:37
Atsakyti

Gaila, kad tik pirmus metus duoda imunizacija, nors esam gime 28 savaiciu, siemet, kai esam 1 metuku ir 4 men. jau nepriklauso. Isigyti uz pinigus ir negalima, kodel tkia nesamone??

Rašyti komentarą